Exportní cena DHL pod záštitou agentury Czechtrade
Češi mají o víno velký zájem
Ptáme se

Češi mají o víno velký zájem

Dokončit výměnu technologií na zpracování hroznů, rozšířit skladové prostory, které budou využívány ke zrání vína v láhvi a také pořídit další nové sudy na zrání nejen červených, ale i bílých vín. Takové jsou plány do budoucna vinařství Maláník - Osička. V rozhovoru to prozradil Vladimír Osička, spolumajitel rodinného Vinařství Maláník – Osička.

Jaký bude letošní rok z pohledu vašeho vinařství?

Každý vinař hodnotí ročník až po sklizni, v tuto dobu můžeme tedy jen odhadovat, jaká bude sklizeň roku 2018. K dnešnímu dni, tedy k 20.9.2018 máme sklizeno přibližně 25 % letošní úrody bílých vín. Dle množství a kvality cukernatosti můžeme konstatovat, že bude úroda dobrá. Na hroznech se však podepsala letošní dlouhodobá vedra a sucho, tzn. že ve vínech budou chybět kyseliny, které budou muset být do moštů přidávány, aby byla bílá vína svěží. Co se týče červených vín, odhadujeme a očekáváme dobrý ročník 2018, který by mohl být podobný červeným vínům ročníku 2015, 2012 a 2011.

Říká se, že Češi jsou národ pivařů. Jak jsme na tom s vínem? Umíme ho pít? Co Nám nejvíce chutná?

To že jsou Češi národem pivařů, je podle mě, pouze novinářským pseudonymem. Dle mých zkušeností, které jsem získal při řízených degustacích, na pořádaných koštech vín a různých vinařských akcích, které v rámci vinařství s vínem navštěvujeme, můžu konstatovat, že lidé mají o víno velký zájem. Návštěvnost na zmíněných akcích a festivalech je rok od roku vyšší a lidé zde nekonzumují víno jen jako alkohol, ale mají nejen o víně přehled ale ve vínech se i vyznají. Vína, která zde návštěvníci konzumují, si vybírají podle toho, která je nejvíce osloví. Všeobecně je zájem o vína bílá s nižším obsahem zbytkového cukru (polosuchá až suchá) a ti zkušenější nepohrdnou výborným červeným vínem z Moravy.

Jak se dnes v České republice vinařům daří a podniká?

Při podnikání v této oblasti jsme ovlivňováni několika faktory, proto se na tuto otázku i těžko odpovídá. V první řadě jsou vinaři závislí na přírodě. Poslední dva ročníky, 2016 a 2017, k nám byla příroda krutější. Po 30 letech se ozvaly jarní mrazíky a posbíraly nám část úrody hned z jara. Letos jsme pro změnu zápasili s vysokými letními teplotami a velkým suchem. Co se týče tržních podmínek, troufám říci, že se v zákaznících konečně probouzí vlastenectví a vyhledávají kvalitní česká a moravská vína a odrůdy typické pro náš kraj. Také roste konkurence a stále vznikají nová vinařství. No a z pohledu české legislativy a zákonů jsou nejen na vinaře a zemědělce kladeny vysoké požadavky a povinnosti.

Jaké máty plány v horizontu následujících pěti let?

Co nás čeká v následujících letech? Ještě letos bychom rádi dokončili výměnu technologií na zpracování hroznů. Plánujeme rozšířit skladové prostory, které budou využívány ke zrání vína v láhvi a máme v plánu také pořídit další nové sudy na zrání nejen červených ale i bílých vín. V neposlední řadě navazujeme spolupráci s novými partnery, kdy usilujeme o to, aby se naše vína dostala i do gastronomických zařízení a naši zákazníci je mohli ochutnat spolu s vynikajícími jídly.

Vydává Agentura Helas

Archiv zpravodajů

© code&design VosK 2013