Exportní cena DHL pod záštitou agentury Czechtrade
Posilování koruny růst českého exportu nebrzdí. Zesiluje obchod s Ruskem a Čínou a čím dál více se otevírají dveře pro export do Kanady
Úvodník

Posilování koruny růst českého exportu nebrzdí. Zesiluje obchod s Ruskem a Čínou a čím dál více se otevírají dveře pro export do Kanady

Česká ekonomika letos opět rychle roste, podle nedávných čísel dokonce nejrychleji v historii. Stejně příznivě se pro ekonomiku jeví i následující rok, kde odhad stoupl z 2,7 na 3,6 %. To vše se samozřejmě projevuje i na pozitivní náladě českých exportérů. České firmy vyvezly zboží a služby v hodnotě přesahující 2 100 miliard korun. Navíc s pozitivní, téměř 300 miliardovou exportní bilancí.

Rychlý růst exportu vytvářel obrovský tlak na korunu. I proto Česká národní banka na začátku dubna ukončila režim devizových intervencí. Hodnota koruny nejen vůči euru, ale i vůči americkému dolaru posílila, co snižuje výnosy mnoha českým vývozcům. Firmy se tak musí kurzově zajišťovat. To ale přináší navyšování nákladů a je důvodem, proč mnoho českých firem na jaře volalo po přijetí společné měny.

I z teritoriálního pohledu byl letošek velmi zajímavý. Každých 9 z 10 Kč hodnoty vyvezeného zboží tradičně směřuje do vyspělých ekonomik. Drtivá většina do Evropské osmadvacítky a speciálně do Německa, které tvoří 32 % z celkového vývozu. Dobrou zprávou je i oživení vývozu směrem na východ. Po několika letech propadů, kvůli sankcím vůči Rusku, nabral vývoz růstový trend. Meziročně český vývoz za první pololetí vzrostl až o pětinu. Ještě více, o 30 % rostl obchod s Čínou. Obě země mají pro české firmy stále velký a nenaplněný potenciál.

Rezervy ale máme i na některých vyspělých trzích. Ne nadarmo je proto letošním tématem DHL UniCredit Exportní Ceny země javorového listu, Kanada. I přes vysoký růst má tato země podíl na českém vývozu sotva 0,2 %. Rozhodně proto stojí zato začít zkoumat potenciál, který tato obrovská, i když studená země nabízí. Věřím, že naše skupina UniCredit při jejím objevování může pomoct i Vám.

Děkuji za Vaši dlouholetou důvěru i obchodní spojenectví.

Jiří Flégl

Manažer strukturovaného financování a exportního financování UniCredit Bank

Ředitel UniCredit Factoring

Vydává Agentura Helas

Archiv zpravodajů

© code&design VosK 2013